Najczęściej pojawiające się pytania w Waszych emailach i odpowiedzi ekspertów.
Czy oddawanie krwi jest bezpieczne ?
Oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi Ci zakażenie wirusami przenoszonymi drogą krwi.
W jakim wieku można rozpocząć oddawanie krwi? Jeżeli od osiemnastu lat to, dlaczego dopiero wtedy?
Krwiodawcą można się stać od 18 roku życia, ponieważ po uzyskaniu pełnoletności można samodzielnie podejmować decyzje, a ponadto w tym wieku organizm staje się organizmem dorosłym i ukształtowanym.
Jak często mogę oddawać krew?
Bezpieczny okres pomiędzy oddawaniem krwi wynosi 2 miesiące.
Czy trzeba przejść jakieś badania żeby zostać krwiodawcą?
Potencjalny dawca winien być zdrowy, a badania podstawowe wykonywane są u każdego przed oddaniem krwi.
Ile trwa proces oddawania krwi ?
Cały proces zajmuje około godziny. Zaczyna się od rejestracji, wypełnienia formularza i wstępnego badania. Wtedy dopiero po przejściu badań można oddawać krew co zajmuje około 10 minut. Po oddaniu krwi jesteśmy proszeni do spędzenia paru chwil w wygodnym fotelu aby odpocząć.
Czy można zlecić stacji krwiodawstwa badanie krwi?
Badania podstawowe przechodzi dawca przed oddaniem krwi oraz badanie lekarskie. Lekarz każdorazowo kwalifikuje dawcę do pobrania donacji. Wyniki badań mogą być wydane na prośbę dawcy.
Czy wszystkie grupy krwi są pożądane?
Wszystkie grupy krwi są pożądane, bo istnieją biorcy o różnych grupach.
Kogo określa się honorowym krwiodawcą?
Każdy, kto odda krew staje się honorowym krwiodawcą i otrzymuje stosowną legitymację.
Czy współcześnie istnieją metody, dzięki którym mogę oddać krew, mimo że 10 lat temu przebyłam żółtaczkę typu C?
Ktoś, kto przebył żółtaczkę typu B lub C nie może oddawać krwi.
Ćwiczę na siłowni i nie wiem czy taki wzmożony wysiłek po oddaniu krwi nie będzie mi szkodził?
Po oddaniu krwi nie wolno ćwiczyć przez 48 godzin.
Oddaję krew od ponad 20 lat. Krew i osocze. Mam już ponad 60 litrów oddane. Mam niewielkie nadciśnienie i przyjmuję systematycznie Mapryl 10 mg. Czy mogę nagle zaprzestać oddawania krwi czy też lepiej robić to stopniowo i czy moje nadciśnienie może mieć związek z oddawaniem krwi?
Przerwać oddawanie krwi można nagle. Nadciśnienie nie ma związku z oddawaniem krwi.
Moja waga waha się między 48kg a 51kg czy mogę w takim wypadku oddać krew?
Nie można przy tak niskiej wadze być krwiodawcą, ponieważ 450 ml stanowi więcej niż 10% krwi krążącej.
Lekarz zaproponował mi oddawanie krwi na płytki, wyjaśnił mi, na czym to polega, ale ja chciałabym poznać także zagrożenia. Czy mogę prosić o wskazówki?
Zagrożeń innych niż przy oddawaniu krwi pełnej nie ma. Wręcz przeciwnie, ponieważ pobierany jest tylko jeden składnik morfologiczny krwi – płytki, a erytrocyty pozostają u dawcy. Różnica polega tylko na dłuższym czasie zabiegu (ok. 1 godz.)
Od kilku lat systematycznie oddaję krew, (co 2 miesiące). Ostatnio wartość hemoglobiny przed oddaniem krwi wyniosła 12,80 – co nie pozwoliło mi na oddanie w tym dniu. Ta sytuacja powtarza się, co pewien okres czasu. Jaka jest przyczyna?
Sądzę, że powinien Pan zrobić przerwę w oddawaniu krwi ok. 6 m-cy. Myślę, że tryb życia Pana nie pozwala organizmowi na szybką regenerację.
Czy przyjmowanie specjalistycznego leku dyskwalifikuje mnie, jako dawcę?
Lek może spowodować dyskwalifikację ze względu na przyczynę jego przyjmowania.
Czy może oddawać krew osoba z nadciśnieniem tętniczym? Jak należy brać leki przeciw nadciśnieniu przed oddaniem krwi?
W trakcie leczenia nadciśnienia krwi nie należy oddawać, ponieważ szereg leków ma niekorzystne działania na biorcę krwi. W okresie ustabilizowanego ciśnienia decyzje należy do kwalifikującego lekarza.
Jestem chory na astmę. Czy mogę oddawać krew?
Mam nieaktywną astmę. Czy mogę oddawać krew?
Sama nieaktywna astma nie dyskwalifikuje honorowego dawcy krwi. Jednakże, jeśli jest to choroba nawracająca lub aktywna – dyskwalifikuje dawcę na stałe. Nie ze względu na biorcę, ale na dawcę.
Czy osoby, które przeszły zarażenie wirusem hbv są dożywotnio wykluczone z szeregu krwiodawców? Czy sytuacja wygląda podobnie z dawcami narządów po hbv?
Zakażenie wirusem hbv wg obowiązujących obecnie uregulowań prawnych (rozporządzenie ministra zdrowia) dyskwalifikują dawcę na stałe. To samo dotyczy dawców narządów. Krew każdego dawcy obecnie badana jest w kierunku przeciwciał anty HIV 1, 2, antygenu HBs, przeciwciał anty-HCV lub RNA HCV, odczynów kiłowych, DNA HBV i RNA HIV.
Czy można oddawać krew podczas zażywania środków antykoncepcyjnych?
Tak
Czy mogłabym oddać krew, mimo że pół roku temu przekułam sobie uszy? Wiem, ze powinno minąć 6 miesięcy, ale byłam wcześniej szczepiona na żółtaczkę.
Musi upłynąć 6 m-cy od chwili przekłucia uszu, albowiem istnieje niebezpieczeństwo zakażeń wirusowych nie tylko żółtaczką typu B.
Wyczytałam, że osoby, które przebywały w okresie 01.01.1980 r. do 31.12.1996 r. łącznie przez 6 miesięcy lub dłużej w Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii; nie mogą oddać krwi i chciałabym się dowiedzieć, dlaczego?
Taki przepis rzeczywiście obowiązuje ze względu na możliwość zakażenia BSE.
Ile krwi jest pobierane – czy nie będę potem osłabiony ?
1 jednostka donacji to około 450 ml krwi , średnio w ciele dorosłego człowieka jest 5-6 l. krwi . Ubytek ten u większości ludzi nie powoduje żadnych odczuć. Bardzo mały procent może doświadczać chwilowych zawrotów głowy, lecz krótki odpoczynek szybko przywraca wszystko do normy.