Odpowiedzi na trudne pytania

Ponad połowa Polaków uważa, że krew można wyprodukować w laboratorium. Jest to jeden z najczęściej powielanych stereotypów na temat krwiodawstwa. Krwi ani żadnych produktów krwiopodobnych nie da się uzyskać sztucznie. Jedyną jej fabryką krwi jest ludzki organizm.

Wokół krwiodawstwa i donacji krwi narosło wiele pytań. Pomagamy znaleźć na nie odpowiedzi.

Krwiodawstwo

Oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi Ci zakażenie wirusami przenoszonymi drogą krwi.

Krwiodawcą można się stać od 18 roku życia, ponieważ po uzyskaniu pełnoletności można samodzielnie podejmować decyzje, a ponadto w tym wieku organizm staje się organizmem dorosłym i ukształtowanym.

Cały proces zajmuje około godziny. Zaczyna się od rejestracji, wypełnienia formularza i wstępnego badania. Wtedy dopiero po przejściu badań można oddawać krew, co zajmuje około 10 minut. Po oddaniu krwi jesteśmy proszeni do spędzenia paru chwil w wygodnym fotelu, aby odpocząć.

Nie jest to wymagane. Potencjalny dawca krwi jest poddawany kontroli medycznej, a grupa krwi jest ustalana po pobraniu.

Przy tak niskiej wadze nie można być krwiodawcą, ponieważ 450 ml stanowi więcej niż 10% krwi krążącej w ciele.

Musi upłynąć 6 m-cy od chwili przekłucia uszu, albowiem istnieje niebezpieczeństwo zakażeń wirusowych nie tylko żółtaczką typu B.

advanced-floating-content-close-btn
Skip to content