Światowy Dzień Krwiodawcy w CKiK MSWiA (GALERIA ZDJĘĆ)

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy, który został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Na terenie Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA odbyło się wyjątkowe wydarzenie.: mini piknik i meta projektu „IPA Blood Race for Life”.

Głównym celem wydarzenia jest promocja krwiodawstwa oraz podziękowanie wszystkim ludziom, którzy regularnie oddają krew, ratując w ten sposób życie wielu osób.

„IPA Blood Race for Life” to wyprawa, która odbyła się w ramach międzynarodowego projektu. Organizatorem tego charytatywnego wydarzenia jest 30-letni mł. asp. Sebastian Nowacki z Płocka, przedstawiciel International Police Association – Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji. Funkcjonariusz przejechał rowerem szosowym 1,4 tys. km z Brukseli do Warszawy.
Nowacki wspomina, że podczas poprzedniego wyzwania, także w formie rowerowej akcji charytatywnej, uległ wypadkowi i trafił do szpitala – w 2021 r. w ramach zbiórki pieniędzy na leczenie chorej na nowotwór nastolatki zamierzał przejechać bez przerwy 1000 km z Radomia do Gdańska i na Hel, a następnie wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego do Szczecina; do wypadku doszło na odcinku trasy między Bydgoszczą a Grudziądzem, gdy z drogi podporządkowanej nagle wyjechała cysterna. Wówczas trafił do szpitala MSWiA. Dzisiaj przyznaje, że tegoroczna akcja jest wsparciem i zachęcaniem innych do oddawania krwi i do zgłaszania się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego.

Światowy Dzień Krwiodawcy jest na pamiątkę urodzin Karla Landsteinera 14 czerwca 1868 r. W 1901 roku Landsteiner odkrył grupy krwi, za co w 1930 roku otrzymał nagrodę Nobla.

Dzisiaj nie tylko oddawaliśmy krew, ale również otrzymaliśmy wsparcie od naszych niezastąpionych służb mundurowych – Policji, Straży Pożarnej i Służby Więziennej. To naprawdę wspaniałe zobaczyć, jak cała społeczność służb mundurowych łączy siły, aby pomagać innym.

Chcemy również serdecznie podziękować przedstawicielom Federacji KLUBÓW HDK Służb Mundurowych RP za ich obecność i zaangażowanie. Wasza wsparcie jest nieocenione i doceniamy waszą ciężką pracę na rzecz polskiego społeczeństwa.

Swoją obecnością zaszczycił nas też poseł Patryk Wicher, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Honorowych Dawców Krwi i Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Promocji Krwiodawstwa, Dawstwa Szpiku Kostnego i Transplantologii.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej akcji. Zwłaszcza dyrekcji Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA za organizację eventu. Wasza pomoc i hojne oddanie krwi może uratować życie wielu osób. Jesteście prawdziwymi bohaterami!

Skip to content